Adatepe Köyü Assos Blog | Otel10.com
21.09.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Adatepe Köyü Assos

Adatepe Köyü Assos
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Assos Behramkale tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Adatepe Köyü’dür. Kaz Dağı köylerinden en iyi korunan ve ilgi çeken Adatepe Köyü çok sayıda ziyaretçi almaktadır. 

Antik çağlara kadar uzanan köyün tarihinde Cumhuriyet dönemi öncesinde Rumlar ve Türkler birlikte yaşarlarmış. Gerçekleşen mübadele döneminde köyden ayrılan Rumlar sonrasında köy halkı zeytincilik ve hayvancılıkla uğraşmış.

Behramkale tatilinizde günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz Adatepe Köyü’nde aynı zamanda kalmak isterseniz butik otellerde bulunuyor.

Taşmektep

Köyün öğrenci azlığından dolayı kapatılan okulu daha sonra restore edilerek atölye haline getirilmiş. Adatepe Köyü’nün en dikkat çekici yapılarından olan bu yerde söyleşiler, seminerler düzenlenmektedir.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Eskiden sabunhane olarak kullanılan binanın restore edilmesiyle müze halini alan Adatepe Zeytinyağı Müze’sinde zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimi hakkında bilgi sahibi olurken bir taraftan da üretimde kullanılan aletleri görebilirsiniz. Aynı zamanda müzede hala zeytinyağı üretimi devam etmektedir. Müze her gün 08.30-18.30 saatleri arasında açık olup, giriş ücretsizdir.

Zeus Altarı (Zeus Sunağı)

Köyü girmeden önce karşılaşacağınız Zeus Altları muhteşem bir deniz manzarasına sahip. Körfezi görebileceğiniz deniz manzarasına sahip bu yer antik dönemde insanların Tanrılara adak sundukları yer olarak biliniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ