Balıkesir, Gastronomi Şehri Olma Yolunda Güçlü Adımlar Atmaya Devam Ediyor Blog | Otel10.com
18.10.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Balıkesir, Gastronomi Şehri Olma Yolunda Güçlü Adımlar Atmaya Devam Ediyor

Balıkesir, Gastronomi Şehri Olma Yolunda Güçlü Adımlar Atmaya Devam Ediyor
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Balıkesir, turizm ve termal potansiyelinin, birçok ulusa ev sahipliği yapmış tarihinin ve kültürünün yanı sıra, zengin mutfağı ile de gastronomi şehri olma yolunda güçlü adımlar atmaya devam ediyor.

Başarılı ve sürdürülebilir bir gastronomi şehri hedefi ile yürütülen “Balıkesir Gastronomi Şehir Olma Yolunda” projesinin ilerleme ve değerlendirme toplantısı Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda Balıkesir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında yer alması için yapılan ve yapılacak çalışmalar; Balıkesir’in tarımsal çeşitliliği; hikayesi olan lezzetleri, coğrafi işaretli ürünleri ve kayıtlı somut olmayan kültürel mirasları gibi konular görüşülürken tanıtım faaliyetleri ve kurumların taahhüt önerileri ile izlenecek yol haritası belirlendi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Balıkesir Milletvekilleri; Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, P. Mutlu Aydemir; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir; Balıkesir Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. İbrahim Türkmen; Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran; Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan İskender; Tarım ve Orman İl Müdürü Erhan Alkan; İl Kültür ve Turizm Müdür V. İlkay Karaağaç; İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız; Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan V. Emrah Bilcanlı ve Balıkesir Valiliği AB Proje Koordinatörü Tülin Akgül katılım gösterdi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Turizmde Destinasyon Yönetimi Birim Başkanı Candan Şahin, toplantıda katılımcılara kurumların arasında daha önce yapılan Gastronomi İşbirliği Protokolü ile başlayan süreç sonrasındaki gelişmeleri, izlenecek yol haritası için yapılacak çalışmaları ve Balıkesir’in gastronomisinin güçlü yönlerini tanıttığı bir sunum gerçekleştirdi.

“Gastronomi Turizmi Balıkesir’in Destinasyon Kimliğine Katkı Sağlayacak”

Sunumunda Balıkesir’in gastronomiyi neden önemsediğine değinen Şahin, gastronomi turizminin yılın her mevsiminde kırsal kalkınma ile birlikte turizmi birleştirecek ve tüm hizmetler sektöründe güçlü destinasyon kimliğine katkı sağlayacak bir turizm çeşidi olduğunun altını çizdi. Şahin, sunumunda ayrıca UNECO Yaratıcı Ağında yer alınması için Balıkesir’in daha önce “Sağlık ve Esenlik” temasında (EDEN) Avrupa’nın seçkin destinasyonu olmasının yanı sıra UNESCO Öğrenen Şehirler Ağına üyeliğinin tescil edilmesi ve Balıkesir’in Aeneas kültür rotasında yer almasının destekleyici olacağından bahsetti.

“Sürdürülebilir ve Başarılı Sonuçlar Alınacak”

Toplantıda yapılmış olan faaliyetlerin değerlendirilmesi sonrası Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, kurum yönetici ve temsilcilerinin gastronomi çalışmasında yer alabilecek alt ve üstyapı çalışmaları, tanıtım önerileri, dezavantajlı gruplar ve kırsal kesimin katılımını, hizmet sektörünün geliştirilmesi, tescil ve markalaşma başlıkları altında yapılabilecek önerilerini dinledi.

Vali Şıldak, kurumlar arası kurulan bu iş birliği ve ortak çalışma kültürü neticesinde her kurumun Balıkesir’de UNESCO’nun istediği taahhütler ışığında planlanan çalışmalar ile sürdürülebilir ve başarılı sonuçlar alınacağına değindi.

Toplantıda ayrıca, Balıkesir’in gastronomide farklı şehirlere göre avantajlı yönleri ve güçlü ürünleri olmasının kendinden söz ettirirken gastronomi adına ön plana daha güçlü bir şekilde çıkacağından bahsedildi. Coğrafi işaretli ürünlerin sayısının artırılması için çalışmaların sürdüğü, yerli ve yabancı turistlerin Balıkesir’e özgün lezzetlere rahat ulaşabilmesi için yapılması gereken çalışmaların neler olması gerektiği ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

Gastronomi turizmi aracılığıyla Balıkesir’in mutfak zenginliğini paylaşabileceği güçlü bir ortam oluşması için kent merkezi ve ilçelerinde gerçekleşmesi öngörülen faaliyetlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası tanıtıma yönelik yapılacak çalışmalar için atılacak adımların belirlenmesinin ardından toplantı sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ