Ceviz Fidanı Çeşitleri Tatil Hazırlıkları | Otel10.com
21.09.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Ceviz Fidanı Çeşitleri
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yabancı ceviz fidanı çeşitleri son 10 yıldır ülkemizde de yaygın olarak üretiliyor. Chandler, Fernor, Fernette, Franquette, Pedro gibi türler bunlara örnektir. Yerli ceviz fidanlarına oranla daha az uzayıp, yal dallarla genişleyen ve fazla verim sağlayan bu bodur çeşitler, eskiden ithal edilirken şimdi ülkemizde üretilmektedir.

Bu tarz yaban ceviz fidanları ile bizim yerli ceviz fidanlarımız arasında büyüme şekilleri açısından fark vardır. Tabii ekilme şekilleri de farklılık göstermektedir. Örneğin yerli fidanları sık aralıklarla ekmek mümkünken yabancı ceviz fidanlarını boşluklar bırakarak ( 4 – 8 metre ya da 5 – 7 metre) ekmek gerekir. Çünkü onlar yanlara doğru dallar vererek büyürler. Bizimkiler ise yukarı doğru uzarlar. Dikim yaparken aralara ”tozlanmayı“ sağlayacak fidanlar da ekmek gereklidir. Fernette ve Franquette cinsi fidanlar tozlanma için en uygun olan türlerdir. Genel olarak her 10 fidana karşılık bir tane tozlanma fidanı dikmek gerekmektedir. Konunun uzmanlarınca, 1000 metre rakıma kadar Chandler, 1000 metre rakım ve üzerine ise Fernor önerilmektedir. Chandler ceviz fidanları tozlayıcıları Fernette ve Franquette dir. Fernor cinsi ceviz fidanının tozlayıcısı ise yine Fernette cinsi ceviz fidanıdır.

ceviz bahçeleri

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Uluslar arası literatürde, bodur ceviz fidanı diye bir ibare bulunmadığını, bunun yabancı ceviz fidanı için, halk arasında kullanıldığını hatırlatalım. Ceviz yetiştiriciliği karlı bir iş olduğundan ayrıca ceviz tüketiminde hem ülkemizde hem dünyada büyük bir artış yaşandığından dolayı Türkiye’de son yıllarda çok fazla ceviz fidanı üretilmektedir. Yerli fidanlarımız daha düşük verimli oldukları, kaliteleri de daha vasat kaldığı için, hızla ve devlet teşvikleri de verilerek, yabancı fidanlara dönüştürülmektedir.

Aslında ülkemizde, kendi türlerimiz içinde çok sayıda ceviz fidanı çeşitleri bulunmaktadır. Fakat verimli ve karlı olan yaban türlerine dönüştürmek daha akıllıca bir iş olmaktadır. İşe yeni başlayacak olan yetiştiriciler ise direk olarak yaban ceviz fidanı çeşitlerine yönelmektedir.

Türkiye’de yeterince ceviz yetişmediği ve yerli ihtiyaca bile cevap veremediği için yeni kurulacak ceviz bahçelerine, yeni üreticilere ihtiyaç vardır. Bu yüzden sizde iyi ceviz bahçesi kurmak ve geleceğinize güvenilir yatırımlar yapmak için https://www.cevizfidancisiyiz.com/ sayfasından Ziraat Fidancılık ile iletişim kurabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ