Ceviz Fidanı Tatil Hazırlıkları | Otel10.com
28.10.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Ceviz Fidanı

Ceviz Fidanı
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ceviz fidanı satışları Bandırma’da fidan üreten şirketlerin kurumsal web sitelerinden güvenle yapılıyor. 2019*2020 yılına ait ceviz fidanı fiyatları tanede 10 ile 12 lira arasında değiştiği görülmektedir. Yılın 12 ayında satışlar devam etmektedir ancak kış ayları ceviz fidanı dikimi için en ideal zamandır. Kış aylarında yağan yağmurlarla birlikte doğal sulama gerçekleşmekte ve fidanların tutma olasılığı daha da artmaktadır.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Aşılı Chandler, Fernor çeşitleri en çok piyasada talep gören fidanlardır. Fidanlar açık köklü ve tüplü olarak satılmaktadır. Baştan iki tanesinin ceviz türlerini anlattığı bu isimler içinde tüplü ceviz fidanın aslında kökü toprak ile kaplı olan bir fidan olduğunu, köklerin toprak dolu bir poşette satıldığı için bu adı aldığını eklemek gerekiyor. Açık köklü fidan ise tersidir.

Günlük dilde bodur ceviz olarak da bilinen, verimi bol, aşılı fakat ithal ürün ceviz fidanı (Çetnır olarak okunan, ABD menşeili) Chandler’dır. Kabuğu çabuk kırılan, dışı az pürüzlü bir türdür. Kasım ayından Mart ayına kadar dikimi yapılabilir. Erken meyve verdiği için üreticiler tarafından tercih edilir ve üretim yapılan ilgili seralarda bolca fidan yetiştirilir. Meyvesi yani cevizler 13 gram, yenebilen kısımlar 7 gram olarak ortalama ağırlıkta yetişirler. Bu da meyvenin yüzde 55 civarındaki kısmının yenebildiğini göstermektedir.

Fernor tipi ceviz fidanı satışları da sözü edilen fidancılık işletmeleri tarafından yapılmaktadır. 1800 metreden yüksek yerlere ekilmesi öğütlenen Fernor sonbaharın soğuk havalarından etkilenmeyen, geç çiçeklenen, meyvesi kabuğundan çabuk ayrılan, lezzetli ve Fransa’dan ithal edilen bir ceviz fidanı türüdür. Lezzetinden dolayı ekimi çoğalmıştır.

Ceviz fidanında tozlayıcı çeşitler ve önemi

Ceviz yetiştiriciliği sırasında tozlayıcı ceviz fidanı gibi bir çeşitden de bahsedilmektedir. Bunlar franquette ve fernette cinsleridir. Ceviz bitkisinde ayrı olan erkek ve dişi organlar arasında tozlaşmanın (döllenme) sağlanabilmesi için tozlayıcı çeşit olan bir fide dikimi her üç sıra ağaç dikiminde bir şeklinde önerilmektedir. Son olarak 10 adet chandler ceviz fidanına 1 adet franquette, 10 adet fernor ceviz fidanına fernette ceviz fidanı dikilmesi tozlayıcı çeşit dikimi olarak son derece önem taşımaktadır. Bandırma fidan üreticisi Kapıdağ Fidancılık’a ait https://www.cevizfidani1.com/ sayfasından daha detaylı bilgi sahibi olabilir online ceviz fidanı siparişi verebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ