Avşa Adası Tarihi Blog | Otel10.com
22.09.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Avşa Adası Tarihi

Avşa Adası Tarihi
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Avşa Adası tarihi boyunca birçok farklı isme sahip olmuştur. Orta Çağdan itibaren Bizans İmparatorluğu tarafından kullanılan ada Afissia, Afussia, Afosssua isimlerini almıştır.

Tarihi açıdan önemli gelişmelere tanık olmayan ada, Bizans İmpartorluğu zamanında sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Yerleşik bir yaşam olmadığı için adada bu dönemden eserler kalmamıştır. Adanın sahip olduğu tek tarihi eser St. Gerorge Manastırı. Günümüze kadar sadece temelleri kalan manastırdan başka bölgede eser bulunmamakta. Eserlerin çoğu korunmadığı için günümüze kadar ulaşamamıştır.

Bizans İmparatorluğunun sona ermesinden sonra Türklerin eline geçen adada farklı etnik gruplar yaşamıştır. Avşa Adası’a bu süreçte Türkler, Rumlar ve Yahudiler ev sahipliği yapmıştır. İki gruba ayrılan adanın Yiğitler bölümünde Türkler yaşamışlardır. Diğer bölgelerinde ise Yahudiler ve  Rumlar yaşamışlardır. Daha sonraki yıllarda Rumlar ve Yahudiler adadan uzaklaştırılarak, sadece Türkler kalmıştır.

Çok yakın zamana kadar Türkeli ismiyle bilinen ada 2005 yılında Avşa ismini almıştır. Ada 2014 yılında Marmara Adalar Belediyesi’ne bağlanmıştır.

Kaynak : Avşa Adası Tarihi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ