Gelibolu Milli Parkı Blog | Otel10.com
21.09.2021 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Gelibolu Milli Parkı

Gelibolu Milli Parkı
Misafir Puanı
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Gelibolu Milli Parkı, 1. Dünya Savaşı zamanında Çanakkale Savaşı’nda Gelibolu Yarımadası’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına 1973 yılında milli park olarak koruma altına alınmıştır. Behramkale‘ye geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken Behramkale’de gezilecek yerler arasında tatil planlarınıza not almanızda fayda var.

Milli park içerisinde, Çanakkale Savaşı’ndan kalan kalıntıların yanı sıra siperler, toplar, batık gemiler yer almaktadır. Ayrıca 250 bini geçen Türk şehidi ve yine 250 bini aşkın farklı ülkelerin askerlerinin gömülü olduğu bölgeler bulunmaktadır. 56 yerli anıt ve şehitlik, 35 yabancı mezar ve anıtları bulunur.

33.000 hektarlık bir alanı kapsayan Gelibolu Milli Parkı, Çanakka’nin Eceabat ilçesine bağlı, Bigalı, Büyükanafarta, Küçükanafarta, Kilitbahir, Kocadere, Seddülbahir, Alçıtepe ve Behramlı köylerini içine alır.

Gelibolu Milli Parkı’nın sembolü sayılan Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu üzerinde, Hisarlık Tepe’de kurulu ve 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Gelibolu Adası Tarihi Milli Parkı, Çanakkele Eceabat ilçesinde bulunuyor. Çanakkale’den Eceabat’a gitmek için 7/24 feribot seferleri düzenlenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ