Yeşilyurt Köyü – Behramkale | Otel10.com
18.01.2022 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Yeşilyurt Köyü – Behramkale

Yeşilyurt Köyü – Behramkale
Misafir Puanı
[0 Oy: 0 Puan]

Yeşilyurt Köyü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Küçükkuyu beldesinde bulunuyor. Assos Behramkale’de tatiliniz sırasında çevresinde gezebileceğiniz pek çok köy vardır. Bu köylerden birisi de Kaz Dağları’nın yamacında kurulmuş olan Yeşilyurt Köyü’dür.

Eski adı Büyük Çetmi olan Behramkale Yeşilyurt Köyü, denize 3 km uzaklıkta körfez manzarasına sahiptir. Sit alanı olan köy, zamanında o bölgeden çıkarılan taşlarla yapılmış taş evlerle dolu. Yeni yapıya izin verilmeyen köyde, genellikle eski evler restore edilerek kullanılmaya devam ediyor. Restore edilmiş evlerin bir kısmı da butik otel olarak hizmet vermektedir.

Mekanlarda tadacağınız pek çok lezzet Yeşilyurt ve çevre köylerde yapılan doğal ürünlerle hazırlanıyor. Konaklama konusunda sıkıntı yaşamayacağınız köyde çok sayıda otel, motel ve pansiyon bulabilirsiniz. Ayrıca otellerin bir kısmı Rumlardan kalma taş binalarda hizmet vermektedir.

Köyde görmeniz gereken yerlerden birisi Köyden Kente Teknoloji Müzesi’dir. Müzede 18. yüzyıldan günümüzü kadar ulaşan 500’den fazla etnografik parça sergileniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ