Bozcaada Tarihi | Otel10.com
18.01.2022 - Balıkesir Tatil Yerleri
Otel10.com

Bozcaada Tarihi

Bozcaada Tarihi
Misafir Puanı
[0 Oy: 0 Puan]

Bozcaada farklı uygarlıkların birleşme noktası olup günümüzde Türklerin yaşadığı yerdir. Rumlardan kalma nostaljik yapıların yeniden restore edilmesi ile rengarenk gezi ve tatil noktası haline gelen Bozcaada‘nın en eski adı Tenedos’tur.

Bozcaada Tarihi

Heredot’un yazdıklarından öğrendiğimize göre adanın ilk yerlileri Pelasglar (Pelazzi) denilen bir kavimdir. Adaya yerleşmeleri M.Ö. 2000’li yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizliler, Venedikliler ve Osmanlılar adaya hakim olmuştur.  Bozcaada Türklerle ilk kez 1328 yılında Umur Bey’in yaptığı akınlar sonucunda tanışmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’na katılım zamanı : 1455

1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içine katılan ada, 1912 yılında Yunanlar tarafından işgal edilir ve Çanakkale Savaşları sırasında Fransızlar tarafından üs olarak kullanılır. 1923 yılında yapılan Lozan Antlaşması gereği  Bozcaada , Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak kalır.

Yerleşim Yapısı

Rum mahallesi birbirini kesen, paralel ve meydansız sokaklardan, şöveli kapısı, penceresi bulunan beyaz renkli evlerden oluşurken Türk mahallesi küçük meydanlara açılan kıvrımlı sokaklardan, cumbalı ahşap evlerden oluşmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ